בניית ממד

אחרי מלחמת המפרץ ב-1991 ובעקבות שינויים שהתרחשו באזור ובאופן כללי בתחום המלחמה, קיבל פיקוד העורף החלטה לפיה, כל מבנה חדש שיוקם חייב לכלול ממד, מרחב מוגן דירתי. כמו כן התקבלה החלטה שכל מבנה שעובר שינוי במסגרת תמ"א 38 מחויב שיהיו בו ממדים, ובמידה וזה לא אפשרי הרי שהמבנה עצמו צריך להכיל ממק, מרחב מוגן קומתי.

הרעיון הוא שבניית ממד אמורה להחליף את המקלטים הישנים, אלה שהיינו נוהגים לרוץ אליהם במקרה של התקפת טילים. יש לכך מספר סיבות, ראשית, בחלק גדול מהמבנים אין מקלטים ואז יש צורך לרוץ אל מקלט ציבורי שהוא לא תמיד ערוך לכך, שנית, דיירים בקומות הגבוהות לא יכולים לרוץ עד למקלט (מה עוד שהם לא יכולים גם להשתמש במעליות בזמן התקפת טילים), שלוש וזו הנקודה החשובה ביותר, הערכה היא, שבמלחמה בסגנון החדש, ממד הוא חדר הרבה יותר בטוח מאשר מקלט, מאחר והקיר הוא עבה יותר ואין בו פתחים כמו שיש במקלט, הרי שהוא גם עמיד להתקפות טילים קונבנציונאליים וגם עמיד להתקפות טילים לא קונבנציונאליים, כלומר טילים שמכילים חומרים כימיים ואחרים.

בניית ממדים, מתבצעת על ידי קבלנים שמתמחים בעבודות בנייה מסוג זה. בניית ממד מתבצעת על פי הוראות ותקנות ברורות של פיקוד העורף, בין היתר מדובר על קיר בטון מזוין, בעובי של 35 ס"מ, עליו ניתן להתקין חלון נגרר, כשתבניות הדלת, החלון וצינורות האוורור מוצקים אל תוך יציקת הבטון במטרה לחבר אותם אל מבנה החדר.

בדרך כלל, משפחות צעירות נוהגות להשתמש בימים של שגרה בממד כחדר ילדים, כך במקרה של התקפה, אין צורך למהר ולאסוף את הילדים אל החדר אלא ההורים יכולים להגיע אליו, ולחסוך זמן יקר. יש לציין, שפיקוד העורף מחייב שהדרך אל החדר תהיה פנויה ואסור בשום פנים ואופן לנעול את החדר או להפוך אותו למחסן שלא ניתן לשכון בו. מן הסתם, גם אסור להשכיר את החדר, שכן הוא צריך להיות פתוח וניתן לשימוש בכל עת.
אם אתם רוצים לדעת עוד על בניית ממדים או על עבודות בנייה אחרות שקשורות לתחום זה, אתם מוזמנים לפנות אלינו, אופקים קבלני בניין, ניתן ליצור איתנו קשר במייל או בטלפון. אנחנו נשמח להיפגש איתכם ולהסביר לכם כל מה שאתם צריכים לדעת בנושא זה. יש לנו צוותים מקצועיים שמתמחים בבניית ממדים. 

 
נשמח לעמוד לשרותכם.
צרו קשר
 
טלפון:
072-33-80-713
כתובת:
רוטשילד 107 פתח תקווה