הסכם תמ"א 38

אחד התחומים המורכבים ביותר בכל מה שקשור לחוזים, הוא תחום הבנייה והשיפוצים. אנחנו יכולים לקרוא ולשמוע לא פעם בתקשורת, במדורי הנדל"ן והכלכלה, אודות לקוחות שמצאו את עצמם מסובכים עם חברות וקבלנים, בגלל חוזים לא תקינים, הסכמים לא קבילים, ולא פעם הם מצאו את עצמם רודפים אחרי קבלני בנייה ושיפוצים, בגלל שהם לא חתמו כלל על חוזה איתם.
דוגמא טובה לסיטואציה זו היא כשניגשים לבצע שיפוץ על פי תמ"א 38. מדובר בשיפוץ שקבלן עורך בבניין, מתוך כוונה לחדש את פניו, לחזק אותו, הכל על פי עקרונות התוכנית כמובן. מדובר בתוכנית שדורשת לא מעט התייחסות לפרטים שונים, היא גובה זמן ועלויות גבוהות, וכמו בכל דבר אחר בעולם הבנייה והשיפוצים, יש להגיע להסכם תמ"א 38 בין הצדדים, לפני שניגשים לבצע אותו בפועל.

חוזה תמ"א 38 מיועד בגדול, להבטיח את זכויות הדיירים, להבטיח שהקבלן יעמוד בכל ההתחייבויות שלו, ומצד שני להגן על הקבלן מפני מצב שהדיירים לא יוכלו לעמוד בתשלום או ירצו לבצע שינויים מסוימים בתוכנית. מן הסתם, בדרך כלל, הקבלן הוא יותר חזק מהדיירים, מבחינה כלכלית ואף משפטית, יש לו יותר משאבים ויכולות, אף על פי שהקבלן עומד לבדו מול הדיירים, לכן חשוב שהדיירים יקראו היטב הסכם תמ"א 38 אשר מוצע להם, ויחתמו עליו, רק אחרי שעורך דין עובר על כל הסעיפים ומוודא שמדובר בהסכם קביל.
מהות ההסכם עוסק במספר נקודות, ראשית, זכויות הבנייה. מאחר ובמסגרת התוכנית, היזם מקבל זכויות מסוימות לבנייה, כך שהוא יוכל להקים דירות נוספות במבנה ולמכור אותן, חשוב שהדיירים יבטאו את דעתם בנושא ויקבעו כיצד הם ירצו שהבניין יראה, איזה אופי יהיה לו. כך שהוא לא יוכל לבנות כמות דירות ללא היכר, ויפגע בצביון המבנה.

שנית, חשוב שכל התמורות לדיירים, הן מבחינה משותפת והן מבחינה פרטנית, יובאו לידי ביטוי בחוזה תמ"א 38. אחרת עלול להיווצר מצב, שהקבלן ייהנה מהזכויות אך לא יעניק תמורה עבורם.

שלוש, חוזה  תמ"א 38 קובע מה לוח הזמנים של ביצוע התוכנית, כך שהשיפוץ יסתיים כמה שיותר מהר. עיכוב בלוח הזמנים אמור לגרור קנס.
אם אתם רוצים לדעת עוד על חוזה תמ"א 38, זה הזמן לפנות אלינו, חברת אופקים קבלני בניין, מתמחים בכל הקשור לנושא. ניתן ליצור איתנו קשר עוד היום. אנחנו עוסקים בתמ"א 38 בירושלים ובשורה ארוכה של ערים בארץ. 

 
נשמח לעמוד לשרותכם.
צרו קשר
 
טלפון:
072-33-80-713
כתובת:
רוטשילד 107 פתח תקווה